אזעקת אש

אזעקת אש - אזעקה בזמן שריפה

אזעקת אש – כל מה שחשוב לדעת אזעקת אש היא אחת מהדרכים בהם בתי עסק וארגונים שאינם מאוישים בכל שעות היממה ושבעה ימים בשבוע, יכולים להיות מוגנים מפני פריצתה של אש. מאחר וגילוי מוקדם ככל האפשר של האש, מבטיח את צמצום הנזקים העתידיים העלולים להיגרם ככל שניתן, חשוב שלא להקל ראש באופציה של אזעקת אש […]

אזעקת אש – כל מה שחשוב לדעת

אזעקת אש היא אחת מהדרכים בהם בתי עסק וארגונים שאינם מאוישים בכל שעות היממה ושבעה ימים בשבוע, יכולים להיות מוגנים מפני פריצתה של אש. מאחר וגילוי מוקדם ככל האפשר של האש, מבטיח את צמצום הנזקים העתידיים העלולים להיגרם ככל שניתן, חשוב שלא להקל ראש באופציה של אזעקת אש אשר מחוברת למוקד של חברה חיצונית או של אנשי מפתח בארגון. אזעקת אש כזו מיידעת, בשלט רחוק, את הגופים או האנשים הרלוונטיים, על פריצתה של שריפה במתחם של העסק, המפעל או הארגון. אבל לא רק במקרים של גוף עסקי שאינו מאויש יש לאזעקת אש מרוחקת יתרון, אלא גם בגופים בהם מדובר במתחם גדול, במקומות בהם קיימים שטחים או חדרים סגורים שאליהם לא נכנסים עובדים גם בשעות העבודה וכן הלאה.

אזעקת אש

בדומה לאזעקות אשר יוצרת מערכת הזעקה המתריעה על פריצה, גם אזעקת אש צריכה להיות מאומתת בטרם יציאתם של רכבי כיבוי האש למקום. מדינות מסוימות אף לקחו את העניין צעד אחד רחוק יותר, והן מחייבות בעלי עסקים ובתים בקנסות כבדים, כאשר מדובר על מספר גדול של אזעקות שווא. לכן, לרוב, מערכת אזעקת אש תהיה מגובה באמצעי בקרה נוסף (כמצלמות בקרה פנימיות המנטרות את כל המתחם, למשל), כך שהתרעות השווא תצומצמנה למינימום האפשרי.

בדומה לאזעקות אשר יוצרת מערכת הזעקה המתריעה על פריצה, גם אזעקת אש צריכה להיות מאומתת בטרם יציאתם של רכבי כיבוי האש למקום. מדינות מסוימות אף לקחו את העניין צעד אחד רחוק יותר, והן מחייבות בעלי עסקים ובתים בקנסות כבדים, כאשר מדובר על מספר גדול של אזעקות שווא. לכן, לרוב, מערכת אזעקת אש תהיה מגובה באמצעי בקרה נוסף (כמצלמות אבטחה בקרה פנימיות המנטרות את כל המתחם, למשל), כך שהתרעות השווא תצומצמנה למינימום האפשרי.

אינטגרציית מערכות אזעקת אש

מערכת אזעקת אש לבדה אינה יכולים לספק פתרון מלא לשריפה המשתוללת בבניין מגורים או בית עסק. כדי לספק מענה מהיר ומציל חיים, חובה לשלב את אזעקת האש עם מספר מערכות היקפיות למניעת התפשטות השריפה, סילוק עשן, ניתוק חשמל ומערכות רגישות אחרות, ועוד.

אנו מספקים מספר רב של כלים לצמצום נזקי שריפה והצלת חיים:

הורדת מעליות לקומה ראשונה

טעות נפוצה מאוד של אנשים לכודים בבניין בוער היא שימוש במעלית על מנת לנסות לברוח מן התופת. השימוש במעלית בעת שריפה מסכן חיי אדם ועלול להיגמר במוות מיותר ואכזרי ביותר. על מנת למנוע שימוש במעלית וכדי למנוע נפילה של מעלית מגובה רב העלולה לגרום לנזק רב לרכוש ולגוף, ניתן לחבר את מערכת אזעקת האש למערכת המורה למעלית לרדת לקומה התחתונה ביותר ולפתוח את דלתותיה. כך, אפילו אם האש מגיעה אל פיר המעלית, אין סכנה לנפילה של המעלית ולאבדן חיי אדם.

אזעקת אש – ניתוק מערכות רגישות

מערכות החשמל והמיזוג עלולות לתרום להתפשטות האש ולכן חובה לנתק אותם זמן קצר לאחר הפעלת מערכת אזעקת האש. מערכת המיזוג עלולה לתרום להתפשטות האש והעשן באמצעות הוספת חמצן אל חדרים אפופי להבות, או באמצעות העברת עשן מחדר אל חדר דרך תעלות המיזוג. כדי למנוע זאת, אנו מתקינים מערכות אוטומטיות לניתוק מערכות מיזוג והרמת מדפי שריפה מיוחדים המונעים מעבר אש ועשן בין תעלות מיזוג.

מערכת החשמל עלולה לגרום להתפרצויות אש במוקדים חדשים הודות לקצרים הנובעים מחשיפה למים, הנמנעים באמצעות ניתוק מהיר של מערכת החשמל לפני הפעלת ספרינקלרים או הגעת הכבאים.

מערכות כיבוי אש

ישנם שני סוגי מערכות לכיבוי אש: מערכות מבוססות מים (ספרינקלרים) ומערכות מבוססות גז. מערכות מבוססות מים מתאימות רק למבנים בהם מותקנת מערכת אוטומטית לניתוק חשמל בעת שריפה. מערכות מבוססות גז מתאימות לכל מבנה, ומומלצות במיוחד עבור חדרים בהם מותקן ציוד אלקטרוני יקר ערך. מערכות כיבוי אש אוטומטיות המחוברות לאזעקת אש יכולות להביא להשתלטות מהירה על השריפה והצלת חיי אדם.

מפוחים

עובדה ידועה היא שמרבית נפגעי שריפות נפגעים דווקא מן העשן ולא מן האש. העשן משבש את הראייה, פוגע בדרכי הנשימה ומקשה על פעולות כגון ריצה שיכולות להציל אדם שנקלע לשריפה. מפוחי אוויר המופעלים לאחר אזעקת אש הינם מפוחים מיוחדים המוציאים את העשן החוצה מן הבניין. הוצאת עשן זו קריטית לשמירה על חיי אדם.

חשוב מאוד שמפוחים להוצאת עשן יוכלו לפעול גם ללא חשמל, ויהיו נתונים לשליטת הכבאים ברגע שהם מגיעים לזירה.

מתכננים להתחבר למערכת אזעקת אש?

כמו כל דבר בעסק או בארגון, לא כדאי לעשות זאת נקודתית, אלא רק כחלק מפתרון גילוי וכיבוי עשן ואש כולל. אנחנו, אנשי מיקוד תקשורת ביטחון בע"מ יכולים לתפור עבורכם את הפתרון המותאם עבורכם ספציפית, ללא צורך להזדקק לפתרונות אחידים.

מקור מידע:

https://www.gov.il/BlobFolder/policy/directive_550/he/Directive550.pdf

לתיאום פגישת ייעוץ

    מעדיפים להשאיר פרטים טלפונית? לתאום פגישה 1700-502-501

    chevron_left לקבלת ייעוץ ללא עלות