תקן 1001 – בטיחות אש בבניינים: מערכות מיזוג אויר

תקן 1001

תקן 1001 הוא תקן שמתייחס למערכת בקרת עשן בבנייני מגורים ובניינים ציבוריים. תקן זה דן בבטיחות המבנה בעת שריפה. תקן זה מבוסס על תקן NFPA96 של האגודה האמריקאית להגנה מפני אש משנת 2001. תקן זה מורכב מ-6 נושאים שונים של בטיחות אש במבני מגורים, מבני תעשייה ומבנים ציבוריים.

תקן 1001 – בטיחות אש בבניינים

תקן 1001 הוא תקן חדש יחסית אשר מרכז בתוכו את כל הדרישות החדשות של מכבי האש אשר מתבצעות בבדיקה השנתית, לצורך חידוש רישיון העסק. תקן זה מתייחס למבנים ציבוריים, פרטיים, תעשייתיים. הוא דן בבנייה של המבנה, התקנתו, הפעלתו ותחזוקתו של מערכות מיזוג האוויר והאוורור לרבות מסננים, מובילים וציוד נלווה. תקן זה נועד למקרים בהם פורצת שריפה בבניין המסכנת את המבנה ואת חיי האנשים השוהים בו. כאשר פורצת שריפה בו האש והעשן יחד עם אדים דליקים ורעילים מתפשטים במהירות במבנה.  לכן יש צורך במבנים במערכת גילוי אש ועשן אשר תפקידה לשלוט על מהירות התפשטות האש במבנה.

תקן 1001דגשים בתקן 1001

תקן 1001 כולל בתוכו את חלק 6 אשר מתייחס למערכות הגנה ואוורור במבנים בהם ישנו בישול בכמויות גדולות לקבוצות אנשים כגון: בתי מלון, בתי קפה, חדרי אוכל קיבוציים, מסעדות ועוד. התקן 1001 מאמץ את ההתקן האמריקאי ברובו. הוא מתייחס להיבטים שונים כמו: תכנון, בנייה, ניקוי ותחזוקת מערכות הנידוף. התקן זה אף מציין כיצד מערכת הנידוף צריכה להיבנות, מאילו חומרים, מה עובי החומר ואילו כללי זהירות חייבים להתקיים בה על מנת להתקין את המערכות ההגנה והאוורור ולתחזקן כראוי.

מה קורה במקרה של שריפה ע"פ הוראות תקן 1001?

במקרה של שריפה במבנה תעשייתי כמו מסעדות, בתי קפה, בתי מלון, חדרי אוכל בקיבוצים, מסעדות וכו'. יש להיצמד להוראות תקן 1001 במיוחד לחלק 6 על מנת להציל חיי אדם ככל שאפשר וכן רכוש. בזמן השריפה ניתן לשלוט על מעבר עשן ואש, אדים דליקים וחומרים רעילים ע"י שימוש במעברי אש אוטמים, מפוחים לפינוי עשן, מרחב מוגן מפני אש וכן מערכות אוורור ושחרור עשן ומערכות למניעת התפשטות אש ועוד. בתקן זה דנים בכל דרכי הפעולה במצב של שריפה ומיישמים אותם.

להלן רשימת דפים מתוך תקן 1001 לחץ לצפייה.

>> לצפייה בכל השירותים של חברת מיקוד
>> לצפייה בכל התקנים הנתמכים

לתיאום פגישת ייעוץ

    מעדיפים להשאיר פרטים טלפונית? לתאום פגישה 1700-502-501

    chevron_left לקבלת ייעוץ ללא עלות