תקן 1220

תקן 1001 | גלאי עשן ביתי

תקן 1220 – התקנת מערכות גילוי עשן תקן חלק 3 דן בהתקנת מערכות גילוי עשן. תקן זה הוא מעין בסיס לאישור קבלת מערכת גילוי עשן ואש ובעל חשיבות רבה. תקן 1220 חלק 11, דן בתחזוקת מערכות גילוי עשן לאחר שהותקנו ונבדקו על פי תקן 1220 חלק 3. תקן 1220 חלק 3, עבר רביזיה במהלך 2015 […]

תקן 1220 – התקנת מערכות גילוי עשן

תקן חלק 3 דן בהתקנת מערכות גילוי עשן. תקן זה הוא מעין בסיס לאישור קבלת מערכת גילוי עשן ואש ובעל חשיבות רבה.

 • תקן 1220 חלק 11, דן בתחזוקת מערכות גילוי עשן לאחר שהותקנו ונבדקו על פי תקן 1220 חלק 3.
 • תקן 1220 חלק 3, עבר רביזיה במהלך 2015 והוא מחייב התקנת מערכת גילוי עשן.
 • תקן 1220 חלק 3, מאגד בתוכו היום מערכת גילוי עשן וכן מערכות כריזה לפי תקן 1220 חלק 3.

תקן 1220 חלק 3, מחלק את רמת הסיכון ל-2 דרגות שונות והוא כולל בתוכו שתי רמות של גילוי עשן ואש והן:

 • רמת סיכון 1 למקומות בסיכון רגיל
 • רמת סיכון 2 למקומות בסיכון גבוה

בתקן 1220 פרק 3 רמת סיכון 1 נכללים:

מוסדות חינוך בבניין רגיל, בנייני מגורים, בנייני משרדים, מכוני בריאות, חניוני רכב, מרפאות, מכבסות, בתי דפוס, כרכיות, חדרי מחשב, מרכזים מסחריים, בתי כולבו, מרכולים חניות, אולמות תצוגה, מוסכים, בתי דואר, בנקים, מעבדות, בתי מרקחת, פעוטונים, גני ילדים, בתים, תיאטראות, דיסקוטקים, אולמות ספורט, מעדניות, מאפיות ומספרות, כאשר יש הסתייגויות בחלק מהמקומות – במידה ובנויים מעליהם בתי מגורים הם יכללו ברמת סיכון גבוהה*.

* לרשימה מלאה יש לבדוק בתקן 1220/3.

בתקן 1220 חלק 3 רמת סיכון 2 נכללים:

מוסדות חינוך בבניין רב קומות, מחסנים לחומרים מוצקים דליקים כדוגמת עץ, נייר או בדים. בנייני תעשיה שחומר הגלם או המוצר הנם דליקים כדוגמת עץ, מתכת, גומי, נוזלים דליקים, כימיקלים, חומרי נפץ מתכות קלות, חומרים רעילים ועוד. בתי חולים, בתי החלמה, מוסדות סגורים, בתי סוהר, רבי קומות, משרדים רבי קומות, בתי אבות, מעונות יום, בתי מלון והבראה, מעונות ופנימיות.

מהו תקן 1220?

תקן 1220 דן בהתקנת מערכת גילוי עשן. תקן זה עודכן בשנת 2015 על מנת לעשות סדר בתחום מערכות גלאי עשן. התקן קובע כיצד להתייחס לכל מבנה וכיצד להתקין מערכת שתהייה אפקטיבית במצב של שריפה. התקן מחולק לכמה דרגות שונות של רמת סיכון – רמה 1 ורמה 2. יש להתקין מערכת המתאימה לרמת הסיכון, לדוגמה ברמת סיכון 1 רגילה יש להתקין מערכת אזורית, ברמה 2 יש להתקין רק מערכת אנלוגית שתוכל לקבל התניות שונות המוגדרות בתקן וכן הלאה.

מערכת גילוי עשן שהותקנה לפי תקן 1220 חלק 3, צריכה לעבור בסיום ההתקנה בדיקת מעבדה מוסמכת לאישור עמידתה בדרישות תקן 1220 חלק 3, כאשר רק מעבדה מוסמכת רשאית לתת אישור על ההתקנה. האישור על ההתקנה מתקבל באיגוד ערים ומהווה אישור לקבלת מערכת גילוי עשן ואש. היום רמת המערכות הנדרשות על פי התקן גבוהה ביותר והמערכות כוללות, מלבד מערכות גילוי עשן, גם מערכות שחרור עשן, מערכות כריזה וטלפון כבאים. בסיום התקנת כל המערכות יש לבצע אינטגרציית מערכות לפי משטר הפעלות, אשר בסיסו מהוראות מכ"ר 536, הוא מותאם אישית על ידי ממונה בטיחות ויבוצע על ידי מהנדס בעל זיקה לתחום.

אילו תקנים נכללים בתקן 1220?

בתקן 1220 קיימים 2 תקנים רלוונטיים לבעל העסק אשר כוללים:

 • תקן התקנה שהוא תקן 1220 חלק 3
 • תקן תחזוקה שהוא תקן 1220 חלק 11

תקן 1220 חלק 11 דן בתחזוקת מערכות גילוי עשן. לבדיקת מערכות גילוי עשן הוסמכו חברות על ידי מכון התקנים והן רשאיות לבצע בדיקות למערכות בהתאם להסמכתן. ביקורות לפי תקן 1220 חלק 11 כוללות בדיקה דו שנתית אשר מתבצעת בקביעות פעמיים בשנה, כאשר לאחר שנה היא מתבצעת לכל מתקן על ידי אישור מעבדה מוסמכת.

 

> לצפייה בכל השירותים של חברת מיקוד
>> לצפייה בכל התקנים הנתמכים

מיקוד - עומדים בתקן 1220 בהתקנת גלאי העשן שלכם

תקן כיבוי אש 1220

מדינת ישראל עושה בשנים האחרונות את כל המאמצים על מנת לאפשר לבעלי עסקים להתנהל בצורה בטוחה ובטיחותית, אך גם להקים את העסק שלהם על בסיס סטנדרטים אחידים ללא פגיעה ברמת הבטיחות של הפעילות בעסק. הדבר בא לידי ביטוי בצורה מאוד משמעותית דווקא בכל מה שקשור ליצירת סטנדרט בטיחות אחיד למקרים של שריפות ואש. מצב כזה מחייב את כל המעורבים בדבר להבטיח את סביבת הפעילות הבטוחה ביותר, כזו שיוצרת התראה מהירה מפני אש ומאפשרת פינוי מן המקום בצורה בטוחה. ועל כן, נוצר תקן 1220 המסדיר את פעילותן של מערכות גילוי האש בחללים עסקיים. בשביל לעמוד בדרישות התקן אתם צריכים לפנות לעזרת אנשי מקצוע מיומנים, כמו אנשי חברת מיקוד תקשורת ובטחון בע"מ, אשר מחזיקים את כל חומרי העבודה הדרושים לקבלת סביבת עבודה בטוחה ובטיחותית לכל עסק.

מה הוא תקן 1220 ומה חשיבותו?

כפי שאתם בוודאי מצליחים להבין, תקן 1220 הוא תקן שנקבע על ידי מכון התקנים במדינת ישראל, מתוך רצון ליצור סטנדרט אחיד של רמת בטיחות לבתי עסק שונים. תקן זה מאגד בתוכו את כל הנושאים אשר קשורים למערכות גילוי אש בבתי עסקים, והוא מורכב מכמה חלקים נבדלים עם משמעות שונה. החל מההתקנה של גלאי עשן בבית העסק וכלה בהתקנת מערכות איתות למקרה שריפה, כל אלמנט במערכות הבדיקות השונות של בית העסק, מקבל תקינה ייחודית עם מספר תקן אישי. כך שאתם יכולים להוכיח למעלה מכל ספק שבית העסק שלכם ומוגן ויכול להתמודד עם אירועי שריפה בעזרת מערכת גילוי אש ועשן ברמה גבוהה, המבוססת על טכנולוגיות שמתאימות לחיים המודרני במדינת ישראל.

החשיבות המרכזית של תקן 1220 באה לידי ביטוי ביכולת שלכם לדעת שבית העסק בתוך במקרה שריפה. הדוגמה הקלאסית היא האפשרות להתקין יחידות בקרה או גלאי חום, המאותתים על האפשרות של שריפה עוד לפני שיש עדויות אמיתיות בשטח. כך שאתם יכולים להפעיל את מערכת הכריזה ולפנות את כל מי שנמצא בבניין כדי להזמין את כוחות הכיבוי תוך מינימום נזקים ופגיעות בנפש.

אחריות אישית שמונעת מצבים מסוכנים

אנחנו, אנשי הצוות המקצועיים של חברת מיקוד תקשורת ובטחון בע"מ, מבינים את הצורך שלכם למצוא פתרונות למצבים מסוכנים עוד לפני הקריאה לעזרת רשויות כיבוי האש. ומהסיבה הזו, אנחנו מנסים למצוא את כל הפתרונות המתקדמים והטכנולוגי ביותר שיכולים לשרת את החברה שלכם לאורך כמה שיותר זמן, ולאפשר לכם לקחת אחריות אישית על מצבים מסוכנים במיוחד.

לתיאום פגישת ייעוץ

  מעדיפים להשאיר פרטים טלפונית? לתאום פגישה 1700-502-501

  chevron_left לקבלת ייעוץ ללא עלות